top of page

Kas veido

iekštelpu gaisu?

Modernais cilvēks 90% savas dzīves pavada iekštelpās. Mēs esam ēku civilizācija, kuras veselību un pašsajūtu nosaka telpu gaisa kvalitāte. Ko Tu elpo?


Celtniecības un apdares materiāli, mēbeles, paklāji, biroja tehnika un tīrīšanas līdzekļi ir tikai daži no avotiem, kas izdala gaistošos organiskos savienojumus un rada iekštelpu gaisa piesārņojumu.

 

Iekštelpu gaiss var būt līdz pat 5 x piesārņotāks kā gaiss ārā. Neatbilstoša gaisa kvalitāte izraisa slimības, pazemina darba spējas un dzīves kvalitāti.

 

Pasaules veselības organizācija norāda, ka 9 no 10 pasaules iedzīvotājiem elpo gaisu, kura kvalitāte neatbilst rekomendācijām.

01-roof_edited.png

Putekļi​

Ceļu un ēku būvniecība, cigarešu, kamīna un krāsns dūmi, materiālu, kā auduma un papīra degradācija, printeru izmantošana, automašīnu izplūdes gāzes - šie visi ir sīko daļiņu avoti, ko sarunvalodā sauc par putekļiem, sodrējiem vai dūmiem.

 

To iedarbības rezultātā rodas kairinājums, klepus, un samazinās vispārējā plauša funkcija. Tie saasina astmu un sirds-asinsvadu slimības, kas var novest pie priekšlaicīgas nāves.

02-office_edited.png

Gaistošie organiskie savienojumi

Cilvēki, kas ikdienā darbam vai vaļaspriekiem izmanto šķīdinātājus, lakas un krāsas nav pārsteigti par to, ka to izgarojumi ir kaitīgi. Bet līdzīgi garaiņi izdalās arī no būvniecības un apdares materiāliem, mēbelēm, izplūdes gāzēm, kosmētikas un tīrīšanas līdzekļiem.

 

Lai gan, pateicoties mazajām koncentrācijām, reti sanāk šīs vielas saost, šie, tā saucamie, gaistošie organiskie savienojumi tik un tā rada kaitējumu no īslaicīgām galvassāpēm, nelabuma un vispārīgas sliktas pašsajūtas līdz pat ilgtermiņa radītajām sekām kā vēzim un orgānu bojājumiem.

03-bathroom_edited.png

Alergēni

Gaisā esošie dzīvie organismi un to daļas ir daudzu veselības problēmu cēlonis. Putekšņi, blaugznas,putekļu ērcītes un pelējuma sporas var izraisīt alerģisku vai astmatisku reakciju.

 

Savukārt baktērijas un vīrusi, kurus iekštelpās lielākoties izdala apkārtējie cilvēki, var izraisīt tādas saslimšanas kā gripu.

 

Nepietiekama ventilācija var palielināt slimību biežumu; un pārlieku liels mitrums un ūdens bojātimateriāli un mantas, piemēram, paklājs, griesti un grīda, ir ideāla vieta, kur augt pelējumam un putekļu ērcītēm.

04-cafe_edited.png

CO2

Oglekļa dioksīds-Ogļskābā gāze

Kamēr oglekļa dioksīda līmeni pasaulē visvairāk ietekmē fosilā kurināmā dedzināšana, lielākais CO2 avots iekštelpās parasti ir cilvēku izelpa.

 

Jau tik zemās koncentrācijās kā 500 ppm tas negatīvi ietekmē sirds ritmu, paaugstina asins spiedienu un perifēro asins cirkulāciju.

 

Pie 650 ppm rodas pirmās noguruma, miegainības un galvassāpju pazīmes. Virs 800 ppm, paaugstinās sūdzību skaits par gaisa kvalitāti. Virs 1000 ppm, samazinās kognitīvās spējas, kā lēmumu pieņemšana un problēmu risināšana.

 

Jo lielāka paliek oglekļa dioksīda koncentrācija gaisā, jo vairāk saasinās šie simptomi, un tā kā šīs problēmas iemesls ir nepietiekama ventilācija, gaisa ir arī citi cilvēku izdalījumi, kā patogēni - baktērijas un vīrusi.

 

Optimāla ventilācija ir nepieciešama, lai telpu iemītnieki būtu veseli un produktīvi.

05-garage_edited.png
Indoor ventilation system on hight ceili

Iepazīsti gaisu, ko tu elpo


Piesakies gaisa kvalitātes mērījumiem un uzzini,

kā uzlabot gaisa kvalitāti, lai justos vesels un možs!

bottom of page