Search

Gaisa mitrums telpās un COVID-19

Updated: Apr 15, 2021

Kādam ir jābūt gaisa mitruma līmenim?


Pienācis laiks, kad mūsu ikdienišķās un darba darīšanas ir pārcēlušās tieši uz iekštelpām, tāpēc ir vērts noskaidrot, kā gaisa mitrums telpās var iespaidot mūsu veselību. Pētījumi liecina, ka gaisa mitruma līmeņa paaugstināšana telpās var palīdzēt deaktivizēt koronavīrusa COVID-19 daļiņas. Tieši aukstajos ziemas mēnešos, kad telpas ir pārsvarā slēgtas un apsildītas, mitruma līmenis var pazemināties līdz 20%, un diemžēl ir pierādīts, ka COVID-19 vīruss šajos zemajos mitruma apstākļos ilgāk saglabājas dzīvotspējīgs. Tomēr arī pārāk liels mitrums telpās var izraisīt veselības problēmas. Piemēram, ir zināms, ka vīrusi vieglāk izplatās mitruma līmenī, kas pārsniedz 60%. Tātad, kas tiek uzskatīts par augstu mitruma līmeni un kāds ir drošs mitruma līmenis telpās? Hārvardas universitātes sabiedrības veselības fakultātes asociētais profesors Joseph G. Allen uzsver to, ka telpā uzturot no 40% līdz 60% gaisa mitrumu, var palīdzēt samazināt COVID-19 vīrusa dzīvildzi.COVID-19 vīrusa pārnešana un sausā gaisa ietekme uz cilvēka veselību


Tieši aukstajos mēnešos, kad apkures ierīces darbojas pilnā sparā, var sajust izteikti sausu gaisu telpās un pirmās jūtamās pazīmes ir, piemēram, sausa āda un lūpas, un tam var sekot arī vīrusa izplatīšanās. Balstoties uz zinātniskiem pētījumiem par vīrusu pārnešanu, ir zināms, ka tieši sauss gaiss var veicināt vīrusu pārvietošanos gaisā. Kad inficētā persona klepo, šķauda, ​​elpo vai runā, gaisā izdalās mazi pilieni. Sauss gaiss izraisa šo pilienu ātrāku iztvaikošanu, veidojot mazākas vīrusu nesošās daļiņas, kas ilgāk var uzturēties gaisā un pārvietoties pa lielākām telpām. Šo mazo daļiņu izmērs var arī palīdzēt tām iekļūt maskā, ko parasti nēsā, lai aizsargātos no COVID-19, šādi informē The National Institute for Occupational Safety and Health (NIOSH) jeb Nacionālais darba drošības un veselības institūts.


Sauss gaiss var ietekmēt arī imunitāti, tādējādi palielinot uzņēmību pret vairākām gaisā esošām infekcijām, ne tikai COVID-19, bet arī gripu un saaukstēšanos. Šāds gaiss var sausināt deguna un kakla gļotādu, radot mikroplaisas, kas var ļaut vīrusiem vieglāk tikt cauri mūsu aizsargbarjerai un nokļūt organismā.


Veidi, kā ietekmēt gaisa mitruma līmeni telpā


Mūsu spēkos ir ieteikmēt gaisa mitruma līmeni un uzlabot tā kvalitāti, piemēram, vēdinot telpas, kas, iespējams, aukstā laikā var būt nedaudz sarežģītāk, tomēr tas ir ieteicams vairākas reizes dienā, pilnībā atveros logu uz dažām minūtēm. Gaisa mitrumu arī īpaši labi palielina istabas puķes ar bagātīgu lapojumu, īpaši papardes, fikusi un efejas. Arī elektriskie gaisa mitrinātāji var būt papildus palīgi, lai uzturētu optimālu gaisa mitrumu cīņā ar sausu gaisu. Šie ir tikai daži risinājumi, tomēr, kā jau minējām, vienmēr jāuztur optimālais mitruma līmenis. Lai novērtētu mitruma līmeni savā mājoklī vai darba vietā, pieejami dažādi monitoringa sensori, bet lai veiktu pilnīgu telpas novērtējumu, iespējams veikt iekštelpu gaisa kvalitātes testēšanu.


“Cilvēku spēkos nav iespējams kontrolēt klimatiskos apstākļus ārā, kas ir ļāvis koronavīrusam izplatīties tik tālu, cik tas ir šobrīd ticis. Tomēr mēs spējam kontrolēt iekštelpu vidi, lai parūpētos par mūsu veselību un mazinātu vīrusu slimības, regulējot tādus kritiskos iekštelpu gaisa faktorus kā temperatūra, mitrums, gaisa apmaiņas ātrums un arī svaigs gaiss. Ja ērtības labad uzturam iekštelpu temperatūru no 20 līdz 24 ° C, ir svarīgi arī samazināt infekcijas risku, saglabājot veselīgu gaisa mitruma un ventilācijas līmeni,” izteicās ārsti Taylor S. un Hugentobler W.


483 views0 comments