top of page
Search

Iekštelpu gaisa kvalitātes ietekme uz veselību

Domājot par gaisa piesārņojumu, parasti prātā nāk āra vide, tomēr pētījumi liecina, ka toksīnu, alergēnu un citu piesārņotāju koncentrācija telpās var būt pat piecas reizes augstāka nekā ārā. Gaisa piesārņotāji var veicināt īslaicīgas iedarbības simptomu parādīšanos, piemēram, acu, deguna un rīkles kairinājums un galvassāpes, savukārt ilgstošas nelabvēlīgas ietekmes rezultātā var rasties diabēts, sirds un asinsvadu slimības, plaušu vēzis, elpošanas problēmas un var tikt veicināta priekšlaicīga mirstība. Izprotot un kontrolējot izplatītākos emisijas avotus telpās, var samazināt risku saslimt ar šīm saslimšanām.Daži negatīvie efekti uz veselību var parādīties neilgi pēc vienreizējas vai atkārtotas piesārņojuma iedarbības. Tie ietver acu, deguna un rīkles kairinājumu, galvassāpes, reiboni un nogurumu. Šāda tūlītēja ietekme parasti ir īslaicīga un ārstējama. Dažreiz simptomus var novērst, pārtraucot saskari ar piesārņojuma avotu, gadījumā, ja to var skaidri identificēt. Pretējā gadījumā pēc saskares ar iekštelpu gaisa piesārņotājiem, dažu slimību, piemēram, astmas, simptomi var parādīties, saasināties vai pasliktināties.


Reakcija uz iekštelpu gaisa piesārņotājiem ir atkarīga no vairākiem faktoriem, tostarp vecuma, dzimuma un kopējā veselības stāvokļa un individuālās jutības, kas katram cilvēkam ir ļoti atšķirīga. Dažos gadījumos var rasties jutība pret bioloģiskiem vai ķīmiskiem piesārņotājiem pēc atkārtotas vai augsta līmeņa iedarbības.


Simptomi, kas rodas tūlītējas reakcijas laikā ir līdzīgi saaukstēšanās vai citu vīrusu slimību simptomiem, tāpēc bieži vien ir grūti noteikt, vai tie radušies iekštelpu gaisa piesārņojuma rezultātā. Šī iemesla dēļ ir svarīgi pievērst uzmanību simptomu rašanās laikam un vietai. Ja simptomi izzūd atstājot telpas, ir jācenšas noteikt iekštelpu gaisa emisijas avotus, kas varētu būt iespējamie cēloņi. Dažus simptomus var pasliktināt nepietiekama gaisa apmaiņa vai iekštelpās dominējošie apkures, dzesēšanas vai mitruma apstākļi.

Gada aukstajā periodā lietojot apsildei neefektīvas krāsnis vai atvērtus pavardus, rodas dažādi veselībai kaitīgi piesārņotāji, tostarp makrodaļiņas (PM), metāns, oglekļa monoksīds, poliaromātiskie ogļūdeņraži (PAO) un gaistošie organiskie savienojumi (GOS).


Makrodaļiņām vērts pievērst īpašu uzmanību. Daudzi pētījumi ir parādījuši tiešu saistību starp PM iedarbību un negatīvo ietekmi uz veselību. Mazāka diametra daļiņas (PM2,5 vai mazākas) parasti ir bīstamākas, un īpaši smalkas daļiņas (viena mikrona diametrā vai mazāk) var iekļūt audos un orgānos, radot vēl lielāku risku ietekmei uz veselību.


Risinājumi iekštelpu kvalitātes uzlabošanai

  1. Ventilācija: Ventilācijas sistēmām ir īpaši svarīga loma piesārņojuma koncentrācijas mazināšanā, nodrošinot gaisa apmaiņu un filtrēšanu. Ventilācijas sistēmās var izmantot dažāda veida filtrus, piemēram, filtri ar aktīvo ogli paredzēti organiskām ķīmiskām vielām.

  2. Putekļsūcēja izvēle: Arī izvēloties palīgu majas uzkopšanā, jāpievērš uzmanība filtram. Izmantojot putekļu sūcēju ar HEPA filtru iespējams noņemtu vismaz 99,97% PM daļiņu, kuru diametrs pārsniedz 0,3 mikronus. Ar HEPA filtru aprīkoti vakuumi var palīdzēt samazināt daļiņu atkārtotu suspensiju, kas nosēdušās mājās, jo putekļsūcējs var izraisīt īslaicīgu smalku putekļu izdalīšanos. Ne mazāk būtiska ir arī regulāra filtru maiņa.

  3. Mājas gaisa kvalitātes testēšanas un monitorings: Lai uzzinātu kā uzlabot situāciju, sākumā ta ir kārtīgi jānovērtē. Veicot gaisa kvalitātes novērtēšanu mājās vai darba vietā var iegūt testēšanas pārskat un rekomendācijas, gaisa kvalitātes uzlabošanai konkrētajā testēšanas vietā. Mūsdienās ir pieejami arī sensori ikdienas lietošanai, mikroklimata monitoringa veikšanai.

  4. Āra gaisa kvalitātes monitorings: Pat vietās, kur ir efektīva mehāniskā ventilācija, mēs rasties vēlme atvērt vaļā logu un ielaist iekšā āra gaisu. Ja atrodieties pilsētā, svarīgi būt informētam arī par āra gaisa kvalitāti tuvākajā apkaimē. Informāciju par āra gaisa piesārņojuma prognozēm iespējams atrast vietnē https://videscentrs.lvgmc.lv un www.rigaairtext.lv.
77 views0 comments
bottom of page